Dünya Gündem İnsan Hakları Siyaset Türkiye

Trump’tan Ankara’ya sert “rahip” çıkışı

ABD Başkanı Donald Trump, İzmir’de casusluk suçlamasıyla tutuklu bulunan ABD’li rahip Andrew Brunson için “Ona casus diyorlar. Ben ondan daha çok casusum” dedi.

Donald J. Trump

@realDonaldTrump

Pastor Andrew Brunson, a fine gentleman and Christian leader in the United States, is on trial and being persecuted in Turkey for no reason. They call him a Spy, but I am more a Spy than he is. Hopefully he will be allowed to come home to his beautiful family where he belongs!

Diken‘in haberine göre, Trump’ın mesajı öyle: “Amerika’da iyi bir beyefendi ve Hrıstiyan lider olan Rahip Brunson sebepsiz şekilde Türkiye’de yargı önünde ve zulme uğruyor. Ona casus diyorlar, ben ondan daha fazla casusum. Umuyorum ki ait olduğu evine ve güzel ailesine dönmesine izin verilecek.”

İzmir’de 17 ay önce tutuklanan Amerikalı rahip Rahip Andrew Brunson’ın “FETÖ’ye ve PKK’ya üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” ve casusluk suçlamasıyla 35 yıla kadar hapsi isteniyor. Brunson’ın tutukluluğu Türkiye ile ABD arasındaki diplomatik sıkıntılar zincirinin önemli bir halkası.

Etiketler