Dünya Gündem Orta Doğu

Trump Suriye’ye saldırı emrini verdi: Şam’da büyük patlamalar

Fotoğraf: rt.com

ABD Başkanı Trump, az önce Suriye rejiminin başkenti Şam kırsalındaki Doğu Guta bölgesinde yer alan Duma mahallesindeki son kimyasal saldırı iddiaları üzerine bu ülkeye saldırı emrini açıkladı. The Guardian, Trump’ın, Duma’daki kimyasal saldırı için kullanılan hedeflerin vurulması emrini verdiğini açıklarken, Britanya Başbakanı Theresa May de bu saldırıya katıldıklarını açıkladı. Suriye rejimi haber kaynakları ve AlMasdarnews, ABD, İngiltere ve Fransa birleşik gücünün Suriye’ye saldırı başlattığını ve Şam’ın doğusunda büyük patlamalar duyulduğunu belirtirken, Rusya devletinin resmi ajansı RT de Şam’da büyük patlamaların meydana geldiğini doğruladı (Editör).

Amerika’nın Sesi‘nden alıntı:

Trump’ın açıklamasından kısa süre süre sonra Reuters haber ajansı, başkent Şam’da en az 6 patlamanın duyulduğunu ve gökyüzünde dumanların yükseldiğinin görüldüğünü duyurdu. Suriye hava savunmasının aktif olduğu da bildiriliyor.

Suriye televizyonu, Suriye hava savunma sistemlerinin Amerika, Fransa ve İngiltere’nin ortaklaşa düzenlediği operasyonlara karşılık verdiğini bildirdi.

Reuters’a bilgi veren üst düzey ABD’li bir yetkili Tomahawk füzelerinin kullanıldığı saldırılarda birçok hedefin olduğunu söyledi.

https://twitter.com/Partisangirl/status/984966579732398080?ref_src=twsrc%5Etfw

Etiketler