Dünya Gündem Orta Doğu

Suriye “kim vurduya” gitti

Fotoğraf: TASS

Suriye’de Şam yakınlarındaki Doğu Guta’da muhalif militanların elinde kalan bölgeye kimyasal silahla saldırı düzenlendiği iddiasından sonra, Suriye rejimine ait bir askeri hava üssü vuruldu. ABD ve Fransa’nın saldırı ile ilgileri olmadığını açıklamasından sonra saldırıyı kimin gerçekleştirdiği belirsizliğini korurken, İran’dan sert açıklamalar geliyor. Suriye rejimi ise hava savunma sistemlerinin bazı füzeleri etkisiz hale getirdiğini iddia etti.

BBC Türkçe‘nin haberine göre, Suriye resmi haber ajansı SANA, ülkenin merkezindeki Tayfur askeri havaalanına füze saldırısı gerçekleştirildiğini duyurdu. SANA “Tayfur havaalanını birden fazla füze vurdu” ifadelerini kullandı. Habere göre saldırıda, birden fazla kişi yaralandı ya da hayatını kaybetti.

Suriye televizyonu da, Humus’taki Tayfur askeri havaalanı yakınlarında yüksek seste patlamaların duyulduğunu bildirdi.

Bu arada, Suriye ve Rusya ordusu, saldırıdan İsrail’i sorumlu tutuyor.

BBC Türkçe‘nin haberine göre, SANA, askeri bir kaynağa dayandırdığı haberinde saldırıyı İsrail F-15 jetlerinin düzenlediğini belirtti ve füzelerin Lübnan hava sahası üzerinden fırlatıldığını bildirdi.

Rusya ordusundan yapılan açıklamada, “İsrail ordusuna ait iki adet F-15 savaş uçağı, Suriye hava sahasına girmeden, Lübnan topraklarından uzaktan kontrol edilen sekiz füzenin de yardımıyla hava üssünü Moskova saatiyle sabah 03.25 ile 03.53 arasında vurdu” denildi.

Suriye resmi haber ajansı SANA, askeri bir kaynağa dayandırdığı haberinde saldırının savaş uçaklarından atılan “birkaç füze” ile gerçekleştirildiğini belirtti.

Başkent Şam yakınlarındaki Doğu Guta’daki yardım görevlileri hükümeti Cumartesi akşamı kuşatma altındaki bölgeye kimyasal silahla saldırı düzenlemekle suçladıktan sonra, ABD Başkanı Donald Trump “hayvan” ifadesini kullandığı Beşar Esad için “büyük bir bedel ödeyecek” demişti.

Suriye, askeri havaalanına saldırı için Batı’yı suçlarken, ABD ve Fransa saldırıyla bağlantıları olmadığını açıkladı.

ABD ve Fransa: Saldırıyla bağlantımız yok

Kimyasal saldırı iddiaları sonrası ABD ile Fransa, Suriye’nin saldırılarına karşı birlik olarak güçlü bir yanıt vermekle tehdit etmişti.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) bir sözcü ise, “Şu an, Savunma Bakanlığı Suriye’de hava saldırıları gerçekleştirmiyor” dedi. ABD’yi takiben Fransız Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili de, saldırıyla bağlantıları olmadığını söyledi.

“Ancak durumu yakından izlemeye devam ediyoruz ve Suriye ile başka yerlerde kimyasal silah kullananlardan hesap sorulması için diplomatik çabalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı, Suriye rejiminin, Doğu Guta’da muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesinde sivil yerleşimlere düzenlediği kimyasal silah saldırısında 78 sivilin öldüğünü iddia ediyor.

Trump-Macron acil görüşmesi

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Suriye’de düzenlenen kimyasal saldırıyı kınadığı, iki liderin 48 saat içinde yeniden görüşme kararı aldıkları ve yetkililere saldırıyla ilgili araştırmaların artırılması için talimat verdikleri bildirildi.

Anadolu Ajansı‘nın haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee’den yapılan yazılı açıklamada, Macron ve Trump’ın Suriye konusunun ele alındığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve ABD Başkanı Trump, yetkililere Duma’da düzenlenen kimyasal saldırıyla ilgili araştırmaların artırılması için talimat verdi. ( Ömer Aydın – Anadolu Ajansı )

Açıklamada, Macron’un “7 Nisan’da Doğu Guta’da, halka karşı düzenlenen kimyasal saldırıyı en şiddetli bir şekilde kınadığı” aktarıldı.

Macron ve Trump’ın ellerinde bulunan ve kimyasal saldırıyı doğrulayan analiz ve bilgileri karşılıklı paylaştığı ve “ekiplerine gelecek günlerde bilgi ve analiz paylaşımını artırmaları yönünde talimat verdikleri” ifade edildi.

İki liderin bugün toplanacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) 2401 sayılı kararın ihlalini ve tekraren kimyasal silah kullanımını kınamak amacıyla iki ülkenin inisiyatif ve eylemlerini eşgüdüm halinde sürdürme kararı aldıkları vurgulanan açıklamada ayrıca iki liderin 48 saat içinde yeniden görüşme ve kapsamlı bir şekilde iletişim içinde olmaya karar verdikleri kaydedildi.

Elysee’den yapılan açıklamada, Doğu Guta’da meydana gelen saldırının arkasında kimin olduğu belirtilmedi.

Fransa Dışişleri Bakanlığınca dün yapılan yazılı açıklamada, “kimyasal silah kullanmanın savaş suçu olduğu” hatırlatılarak BMGK’nin bu konuyu görüşmek üzere toplantıya çağrılacağı belirtilmişti. Açıklamada Fransa’nın kimyasal silahların çoğalmasına karşı mücadelede “üzerine düşen tüm sorumluluğu üstleneceği” vurgulanmıştı.

 

Etiketler