Gündem İnsan Hakları Siyaset Türkiye

Kardeşlik Yürüyüşü ilk gün 21 kilometre ile başladı

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Tuna Bekleviç’in öncülüğünü gerçekleştirdiği Kardeşlik Yürüyüşü’nün ilk gün misafirleri AKAM Başkanı Kemal Akkiraz, Gazeteci ve hak savunucusu Gökhan Özbek ve Hukukçu Levent Mazılıgüney oldu. Sabah saatlerinde Anıtkabir ziyareti ile başlayan yürüyüş Ankara Elmadağ’dan Kırıkkale istikametine doğru devam etti. İlk gün bir mola vererek 21 kilometre kat edilen yürüyüş esnasında 34 günde 1.000 kilometre yürünmesi planlanıyor.

“Eşitlik Temelli Kardeşlik” temalı yürüyüşte son durak Diyarbakır olarak işaret edilirken Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Tuna Bekleviç yürüyüşün amacını yazılı açıklama ile ifade etti:

“Biz, bu ülkenin vatanseverleri olarak, şiddetin her biçimini reddederek, Türklerle Kürtlerin kardeş olduğunu hatırlatıyor; OHAL uygulamasının son bulmasını, kanun hükmünde kararname mağdurlarının da işlerine iade edilmesini talep ediyoruz.

Biz, kardeşliğimizi hatırlatmak için 2017 referandumunun birinci yıl dönümünde Ankara’dan Diyarbakır’a, 1.000 kilometre yürüyoruz.

Bu yürüyüş sessiz çoğunluğun bir haykırışıdır. Bu toprakları paylaşan, Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Sünnisi Alevisi, inananı inanmayanı, kadını erkeği 80 milyon olarak kardeş olduğumuzu hatırlatma gayretidir.

Adaletsizlik, yolsuzluk, ayrımcılık, haksızlık ve yoksulluk ile mücadele etmek isteyen fakat ne yapabileceğinden emin olamayan tüm vatandaşlarımızı ‘Kardeşlik Yürüşümüze’ davet ediyoruz”