Gündem Türkiye

Bekleviç: Kardeşlik için bin kilometre yürüyeceğim!

Her geçen gün Türkler ile Kürtler arasında gerilimin arttığını görüyoruz. Siyaset bu gerilimi düşürmek yerine daha da yükseltiyor. Birbirimizden uzaklaşıyoruz. Durun kardeşiz diye haykırıyoruz. Fakat sesimizi duyuramıyoruz. Barışın çığlığı savaşın hoyratlığına mahkum oluyor.

Biz, yani hala birbirimizin elini tutmak isteyenler, çaresiz kalıyoruz. Nereye baksak, gözlerde bir umut arasak, tüm korkak yüzler başlarını öne eğiyor. Korkuyorlar. Herkes korkuyor. Sevgi yok olurken korku hakim oluyor.

Ben yürürken ister sessiz kalın. İsterseniz alay edin. Fakat biliyorum ki ben çocuklarıma “korku içerisinde felaketi bekledim” demeyeceğim. Hazırım! Ben bir miras bırakacağım. “Kardeşlik” için Ankara’dan Diyarbakır’a kadar, 34 günde,  1.000 km yürüdüm diyeceğim.

Tek başımıza olsak bile “cesaretle” yola çıkılabileceğini ispatlamak zorundayız. Nefrete ve şiddete dur diyerek özgürlüğe, barışa ve kardeşliğe ilham vermeliyiz. Korkaklığın onurumuzu yok etmesine fırsat vermemeliyiz. Haydi Türkiye kendimize bir şans tanımalıyız.

http://www.kardeslikyuruyusu.com

 

Çağrı Metni

Kardeşlik Yürüyüşü

Biz, birlikte Türkiye’yiz ve gücümüzü farklılıklarımızdan alırız.

Biz, bu ülkenin vatanseverleri olarak, şiddetin her biçimini reddederek, Türklerle Kürtlerin kardeş olduğunu hatırlatıyor; OHAL uygulamasının son bulmasını, kanun hükmünde kararname mağdurlarının da işlerine iade edilmesini talep ediyoruz.

Biz, kardeşliğimizi hatırlatmak için 2017 referandumunun birinci yıl dönümünde Ankara’dan Diyarbakır’a, 1.000 kilometre yürüyoruz.

Bu yürüyüş sessiz çoğunluğun bir haykırışıdır. Bu toprakları paylaşan, Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Sünnisi Alevisi, inananı inanmayanı, kadını erkeği 80 milyon olarak kardeş olduğumuzu hatırlatma gayretidir.

Adaletsizlik, yolsuzluk, ayrımcılık, haksızlık ve yoksulluk ile mücadele etmek isteyen fakat ne yapabileceğinden emin olamayan tüm vatandaşlarımızı “Kardeşlik Yürüşümüze” davet ediyoruz.

Sık Sorulan Sorular: 

1) Yürüyüşün adı niçin “Kardeşlik Yürüyüşü”dür? 

Bu yürüyüşün adı bu toprakları paylaşan, Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Sünnisi Alevisi, inananı inanmayanı, kadını erkeği 80 milyon olarak kardeş olduğumuzu hatırlatma amacı ile “Kardeşlik Yürüyüşü” olarak isimlendirilmiştir. Son dönemde Türkler ve Kürtler arasında yükselen gerilimi düşürmek ve toplumun geneline kardeşliğimizi anımsatmak amaçlanmıştır.

2) Niçin tek kişilik bir yürüyüştür? Biz de bu yürüyüşe katılabilir miyiz? 

Kamu düzeni ve hayat akışını olumsuz etkileyecek risklerden uzak durabilmek için yürüyüş sembolik olarak tasarlanmıştır. Kardeşlik Yürüyüşü’ne bilgi vererek siz de kısa bir parkura katılabilirsiniz.

3) Kardeşlik Yürüyüşü’nde ne talep ediyoruz? Amacımız nedir? 

Kardeşlik Yürüyüşü olarak, biz, şiddetin her biçimini reddediyor, Türklerle Kürtlerin kardeş olduğunu hatırlatıyor; OHAL uygulamasının son bulmasını ve kanun hükmünde kararname mağdurlarının da işlerine iade edilmesini talep ediyoruz.

4) Yürüyüş ne zaman başlayacaktır? 

Yürüyüş 16 Nisan 2017 referandumunun 1. yıldönümü olan 16 Nisan 2018 tarihinde Ankara’dan başlayacaktır. “Kardeşlik Yürüyüşü” 19 Mayıs 2018 tarihinde Diyarbakır’a ulaşmayı planlamaktadır.

5) Yürüyüş kaç kilometrelik bir parkur olarak tamamlanacaktır?

Ankara’dan Diyarbakır’a kadar 35 günde yaklaşık 1.000’Km lik bir parkur olarak tasarlanmıştır.

6) Yürüyüş nasıl finanse edilecektir? 

Yürüyüş kendi kaynaklarımız ve gönüllülerimizin katkıları ile finanse edilmektedir. Herhangi bir siyasi parti, vakıf, şirket, cemaat, dernek ile yürüyüşün hiçbir finansal bağı yoktur.

7) Yürüyüş Dışında Faaliyetler gerçekleştirilecek midir? 

Her akşam mola verdiğimiz noktada yürüyüşe katılan gönüllülerimiz ile birlikte değerlendirme toplantıları ve sosyal medyada canlı yayınlar gerçekleştireceğiz. Yürüyüş parkurumuzda yer alan Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Malatya, Elazığ ve Diyabakır şehirlerimizde basın ve sivil toplum kuruluşları ile buluşmalar düzenlenecektir.

8) Yürüyüşe nasıl destek verebilirim? 

Kardeşlik Yürüyüşü’ne üç şekilde destek verebilirsiniz.

a) Kardeşlik Yürüyüşü’nün kısa bir parkuruna katılarak bize yol arkadaşı olabilirsiniz. Bunun için mail adresimiz kardeslik@tuna2019.comadresine mail atarak; tüm sosyal medya hesaplarımızdan mesaj göndererek bize ulaşabilirsiniz.

b) Kişisel sosyal medya hesaplarınızdan sosyal medya hesaplarınızı takip edebilirsiniz; günlük bilgilendirmelerimizi kendi takipçileriniz ile paylaşarak geniş kesimleri harekete geçirebilirsiniz; ya da #KardeşlikYürüyüşü etiketini kullanarak özgün düşüncelerinizi paylaşıp geniş kitlelere ilham verebilirsiniz.

c) Kardeşlik Yürüyüşü rotası üzerinde yaşıyorsanız; bulunduğunuz şehir, ilçe, mahalle veya köyde, bir toplantı, buluşma veya bir mola düzenlememiz konusunda bize destek olabilirsiniz.

Her üçünün dışında farklı önerilerinizi de bizimle paylaşarak hep birlikte neler başarabileceğimizi gösterebilirsiniz.