Gündem İnsan Hakları Türkiye

Karadayı’dan adli kontrole itiraz

28 Şubat 1997’de dönemin MGK’sı tarafından iktidardaki Refah Partisi-Doğruyol Partisi koalisyonuna yönelik muhtıradan sonra hükümetin istifasına yol açan sürecin mimarı dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir ve dönemin Genelkurmay Harekât Başkanı Çetin Doğan ile birlikte 21 sanık, müebbet hapis cezası aldı.  2010’daki anayasa değişikliklerinden sonra söz konusu dönemin sorumluları hakkında açılan söz konusu kamu davası, beş yıl sürdü.

Diken‘in haberine göre, 28 Şubat davasında müebbet cezası alan dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, adli kontrol kararına itiraz etti.

Hüküm giyen Karadayı ve 20 sanık, hüküm kesinleşinceye kadar tutuklanmayacak. Ancak bu kişilere yurt dışına çıkış yasağı ve ayda bir karakola giderek imza atma şartı getirildi.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göreKaradayı’nın avukatı Erol Aras, Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe sunarak adli kontrolün kaldırılmasını istedi.

Dilekçede, Karadayı’nın 87 yaşında olduğu, kanser ameliyatı geçirdiği, ağır kanser hastası bulgularına sahip olduğu ve büyük yürüme zorlukları çektiği ifade edildi.

Aras şu taleplerde bulundu: “Eğer adli kontrol tedbirlerinin tamamının kaldırılması sayın mahkemece düşünülmüyor ise aylık imza atma zorunluluğunun kaldırılması ya da üç ay gibi daha uzun bir süreye uzatılmasına karar verilmesini vekil olarak arz ve talep ederim.”