Gündem Siyaset Türkiye

Erken seçim tarihi de “erken”e alındı!

Cumharbaşkanı Tayyip Erdoğan ile 26 Ağustos 2018’de erken seçim isteyen MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Ak Saray’da bugün gerçekleştirdikleri toplantıdan, erken seçimin 24 Haziran 2018’de yapılması kararı çıktı.

Erdoğan, Bahçeli ile görüşmesinden sonra Başbakan Binali Yıldırım da Ak Parti MYK’sını toplayarak durum değerlendirmesi yaptı ve tarihi karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından saat 15:53’de açıklandı.

Diken‘in haberine göre, Erdoğan düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“Sayın Bahçeli ile oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Sayın Bahçeli ile daha önce de değişik defalar bir araya gelerek iç ve dış gelişmeler üzerinde görüşmüştük. Bugünkü görüşmemizde de oldukça geniş bir yelpazede görüştük. Sayın Bahçeli’nin seçimlerin erkene alınması teklifini de değerlendirme fırsatı bulduk. 15 Temmuz darbe girişiminin başarısızlığa uğratılması siyasette de yeni bir dönemin milatıdır.  7 Ağustos 2016 tarihinde Yenikapı’da yaptığımız o büyük miting ise milletimizin biz siyasetçilere verdiği mesajı açık bir şekilde ortaya koymuştur. Cumhurbaşkanı olarak şahsımın ve partimin dile getirdiği yönetim sistemi değişikliğini sayın Bahçeli’nin ön açmasıyla yerine getirme fırsatı bulduk. Türkiye hala 16 Nisan’dan sonra artık eski diye niteleyebileceğimiz sistemle yönetilmektedir.

Eski sistemin hastalıkları attığımız her adımda karşımıza çıkabiliyor. Gerek Suriye’de yürüttüğümüz sınır ötesi operasyonlar, gerek bölgemizdeki tarihi önemdeki gelişmeler Türkiye’nin bir an önce belirsizlikleri aşmasını zorunlu hale getirmiştir. Yeni yönetim sistemine geçiş giderek aciliyet keşfetmeye başlamıştır. Sayın Bahçeli’nin önerisini yetkili kurullarımızda enine boyuna müzakere ettik. Bu erken seçim teklifine olumlu yaklaşma yolunda karar aldık. Türkiye’nin gündemindeki iç ve dış gündemin yoğunluğu, erken seçim kararının açıklanmasıyla ortaya çıkacak belirsizliğin bir an önce ortadan kaldırılmasını zorunlu kılıyor. Seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmasına karar verdik. AK Parti ve MHP meclis grupları olarak konuyla ilgili yasal süreçleri hemen başlatıyoruz.”

Diken, Erdoğan ve Bahçeli’nin uzlaşması sonrası TBMM’nin toplanıp erken seçim için karar alacağını, kararın çıkması ve Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra yetkinin YSK’ya geçeceğini hatırlattı.

 

 

Etiketler