Ekonomi Gündem Siyaset Türkiye

Bekleviç: Doğan Medya’nın Demirören’e satışı Rekabet Kanunu’na göre usulsüzdür, iptal edilmelidir!

Tuna Bekleviç

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Tuna Bekleviç Doğan Medya Grubu’nun Demirören Grubuna satışı ile ilgili haberlere ilişkin Rekabet Kurumu’nun bu satışa onay vermesinin yasal olarak mümkün olmadığını belirtirken satışın gerçekleşmesi durumunda Rekabet Kurumu’nun 4054 nolu kendi yasasını reddeden ciddi bir suça ortak olacağını ifade etti. Muhalif kesimlerin bu satışı hukuka taşıması konusunda çağrı yapan Bekleviç, “kanun maddeleri çok açıktır satışa izin verilmemesi gerekir” dedi.

Bekleviç yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Normal, demokratik bir hukuk devletinde Doğan Medya Grubu’nun Demirören’e satışı, “4054 nolu Rekabetin Korunması Kanunu”nun 6 ve 7. Maddesi çerçevesinde bozulmak zorundadır!

Bu satışta ise hem “hakim durum kötüye kullanılmaktadır” hem de “birleşme ve devir alma” bölümlerine muhalefet edilmektedir. Özetle Doğan Medya Grubu’nun varlıklarının Demirören Grubu’na satışı hukuka aykırı ve yasaktır.

4054 nolu Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun: https://www.rekabet.gov.tr/tr/Sayfa/Mevzuat/4054-sayili-kanun

Turkey’s Competition Authority cannot approve Dogan Group’s sale: Turkish Presidential Candidate

Tuna Bekleviç, Turkey’s independent presidential candidate, said the Competition Authority cannot legally give a green light to the sale of Doğan Media Group to the Demirören Group. If approved, Bekleviç noted, the Authority would act against its own code and become participant to a serious crime.

Calling on opposition to raise objection against this sale before the courts, Bekleviç said: “Articles are very clear, and this sale should not be approved.”

In his press release, he said the following: In a normal, democratic, state of law, the sale of Doğan Media Group to Demirören Group should be reversed in line with the sixth and seventh articles of “4054 numbered law on the protection of competition” ( https://www.rekabet.gov.tr/Dosya/geneldosya/kanuning.pdf ) . This sale goes against parts of “abuse of dominant position,” and “merger and acquisition.” In short, the sale of Doğan Media Group to Demirören is against law and prohibited.