Ekonomi Gündem Siyaset Türkiye

Bekleviç: Rabia sevdası ile Doları 4 TL’ye getirdiniz! 

Cumhurbaşkanı Adayı Tuna Bekleviç
Tuna Bekleviç

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Tuna Bekleviç, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek “Ne diyorsanız tersini yapıyorsunuz. Bu millete karşı verdiğiniz sözlerden bir kez bile utanmayacak mısınız?” dedi.  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2 Aralık 2016’da Ankara’da Otonomi otomotiv ticaret merkezi açılışında gerçekleştirdiği konuşmayı hatırlatan Bekleviç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o konuşmasında “Döviz meselesi çıkardılar dolar şöyle oldu böyle oldu. Yastığının altında doları olanlar gelsin parasını altına dönüştürsün. Gelsin parasını TL’ye dönüştürsün. Bu adımı attığımız sürece birilerinin oyunu da bozulacaktır” diyerek halka TL’ye dönme çağrısı yaptığını belirtti. Erdoğan’ın çağrı yaptığı tarihten bugüne kadar Dolar’ın tüm para birimleri karşısında değer kaybederken sadece TL karşısında değer kazandığını savunan Bekleviç; “o günlerde halk dolar bozarken yandaş şirketleriniz ucuz fiyattan dolar topluyordu. Yandaşlarınız topladıkları dolarlarla arazi olurken siz hiç utanmadınız” dedi.

Bekleviç yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Milleti uyutuyorsunuz. OHAL yetmedi; ülkeyi bir de savaşa sürüklediniz. Rabia Rabia diye diye Dolar kurunu 4 TL’ye getirmeyi başardınız.

Geçtiğimiz yıl Amerikan Dolayı tüm para birimleri karşısında rekor seviyede değer kaybetmesine rağmen sadece TL karşısında değer kazandı. Bu hafta kurun 4 TL’ye ulaşması bekleniyor. Kredi değerlendirme kuruluşları not kıra kıra ekonomideki tüm kazanımları sıfıra indirdi. Türkiye eğitim kalitesinden adalet sıralamalarına kadar hemen hemen her alanda son sıralara geriledi. Ülkede yatırım yapmayı bırakın yaşamak bile tesadüf haline geldi. Bu tabloyu gören yabancı yatırımcılar kadar yerli sermaye de yurt dışına kaçmaktadır. Türkiye, nüfusuna göre milyoner kaçışında Dünya lideri oldu. Sermaye kaçmaktadır. Akademisyenler kaçmaktadır. Öğrenciler kaçmaktadır. Fırsatını bulan tüm beşeri sermayemiz kaçmaktadır.

Siyasi hamasetin zirve yaptığı bu günlerde cari açıkta tarihi seviyelerine ulaştı. Savaşın içerisine sürüklenen ülkemizin cari açığı finanse edebilmesi mümkün değildir. Ekonomi açıkça batmıştır. Erdoğan’a açıkça sormak istiyoruz; ne zaman “DOLAR ALAN HAİNDİR” demeyi düşünüyorsunuz? Siyasi hamasetin “reisi” olarak, bu konuda “sessizliği” size yakıştıramadığımızı hatırlatıyor; ilk “Salı ayininizde” masalsı sahne performansınızı sergilemenizi bekliyoruz!