Gündem Siyaset Türkiye

Bekleviç: Erdoğan demokrasinin kafasına çuval geçirdi, düğümü CHP çözmelidir!

Bekleviç’ten Kılıçdaroğlu’na acil çağrı: Erdoğan Demokrasinin kafasına çuval geçirdi. Düğümü çözecek parti CHP’dir!

Ankara’dan Diyarbakır’a gerçekleştirilen Kardeşlik Yürüyüşü’nün 6. Gününde Kırşehir’de bulunan Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Tuna Bekleviç, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na açık bir mektup  yazarak Türkiye ittifakı için tüm adaylara çağrı yapmasını istedi.

Bağımsız Adaylık için 100 bin imza gerektiğini hatırlatan Bekleviç; 114 bin kişiyi listelemelerine rağmen hükümetin seçim kurullarında imza atılması zorlamasının vatandaşlarda “fişlenme” endişesi oluşturduğu ifade etti. Bu durumun, oldukça dar bir seçim takvimde, tüm bağımsız adaylar için haksız rekabet ortamı oluşturduğunu belirten Bekleviç; Erdoğan rejiminin Türkiye’de demokrasinin kafasına bir çuval geçirdiğini savundu:

“İktidar demokrasinin başına sadece çuval geçirmek ile de kalmadı bir de çuvalın ağzına düğüm attı. Bu çuvalın düğümünü çözecek olan parti CHP’dir” diyen Bekleviç, “Sn. Kılıçdaroğlu Ana Muhalefet Partisi Lideri olarak hiç vakit kaybeden ulusal bir çağrı yaparak tüm muhalif kesimleri Ankara’ya çağırıp bu düğümü elbirliği ile çözebileceğimiz ortamı oluşturmalıdır. Ana Muhalefet partisinin tek sorumluluğu kendi adayını belirlemek değil ülkede sağlıklı demokrasinin işleyebilmesine katkı sağlamaktır.”

Erdoğan’ı çok iyi tanıdığını hatırlatan Bekleviç, Erdoğan’ın niyetinin kendisi, CHP Adayı ve HDP adayı olmak üzere üç aday ile seçime girmek olduğunu belirtirken “Erdoğan’ın bu kirli oyununu bozmak ve aday sayısını yükseltmek zorundayız. Tek bir oyun bile bölünmesinin önüne geçerek gerek adaylar noktasında gerekse sandık kurullarının tek çatıda toparlanması konusunda acil mutabakata varmalıyız.” Dedi.

“İlkesel birlik kibir ve kapris üzerine değil fedakarlık, ilkeler, işbirliği, görev dağılımı üzerine kurulmalıdır.

Tüm muhalif kesimlerin zaman kaybetmeden toplanmasının faydalı olacağını savunan Bekleviç, bu görüşmede birlikte hareket edecek muhaliflerin oluşturacağı birlikteliğin kibir ve kapris üzerine değil fedakarlık, ilkeler, işbirliği, görev dağılımı üzerine kurulması gerektiğini belirtti.